Aktuálne

Skip Navigation LinksHome > Aktuality

Umakart - predchodca moderných HPL

Možno sa to bude zdať neuveriteľné, ale umakart čoskoro zavŕši 75 rokov svojej existencie. Najmä po 2. svetovej vojne sa stal nenahraditeľným materiálom pre výrobu nábytku, v stavebníctve, v interiéroch vozidla a mnohých ďalších odboroch. Obrovský úspech umakartu (mimochodom, ide o skratku slov umelý kartón) však priniesol o jeden negatívny aspekt - bezhraničnej uspokojenie výrobcov a minimálnu snahu o ďalší vývoj. Postupom rokov sa tak umakart začal dostávať do tieňa moderných vysokotlakových laminátov a na začiatku 21. storočia svoj boj definitívne prehral - jeho výroba bola vzhľadom k minimálnemu záujmu odberateľov ukončená.

Meno umakart však žije ďalej. Rovnako ako sa značka Lux stala synonymom pre vysávače, je Umakart pre mnoho ľudí synonymom vysokotlakových laminátov. Súčasné moderné lamináty pritom majú s umakartom spoločný len základný princíp vysokotlakového lisovania, v technických parametroch a odolnosti sú na úplne inej, podstatne vyššej úrovni. Dnešné lamináty poskytujú výrazne dlhšiu životnosť, tvrdosť a predovšetkým odolnosť proti poškodeniu. Moderné HPL ale odolávajú nielen dlhodobému mechanickému kontaktu či poveternostným vplyvom, sú vysoko odolné aj proti ohňu a chemikáliám. HPL preto sú úspešne využívané aj do veľmi exponovaných priestorov, akými sú verejne prístupné budovy a areály, vozidlá hromadnej dopravy či laboratória. Široký výber farebných vzorov a možnosť potlače umožňujú vytvoriť interiéry i exteriéry podľa želania a v súlade s firemným dizajnom prevádzkovateľov reštaurácií, športových centier či spoločenských priestorov.

Na počiatku bol umakart. Dnešné "umakarty" povýšili vysokotlakový laminát na jeden z najkvalitnejších materiálov pre interiéry i exteriéry. Ak sa chcete s kvalitami HPL zoznámiť, ozvite sa nám, radi Vám ukážeme, ako môžu HPL poslúžiť aj Vašim potrebám.

 

 

Poučenie GDPR
© 2023 RETA CZ a.s. - všetky práva vyhradené. Webové stránky vytvorila marketingová a reklamná spoločnosť PAREXPO s.r.o.