Použitie exteriérových HPL laminátov

Skip Navigation LinksHome > HPL dosky pre exteriéry > Použitie exteriérových HPL laminátov

Použitie exteriérových HPL laminátov

Vonkajšie prevetrávané fasády

MEG obklady stien ponúkajú vysoko technické a esteticky uspokojujúce výsledky. Štýl môže byť prispôsobený rôznym prostrediam a požiadavkám zákazníka. Za pomoci fasádnych laminátov MEG možno obkladať verejné aj súkromné budovy podľa osobi-

bitej kreativity dizajnérov, ktorí si môžu navrhnúť vlastný vzor a prispôsobiť opláštenie budovy. Na výber je aj široká paleta štandardných dekorov. Tento technický a robustný materiál umožňuje vyjadriť rôzne koncepty a geometrické usporiadania.

 

Moderní provětrávané fasády - obklad z HPL venkovních laminátů

 

Ako sa panely pripevňujú

Z dôvodu nutnosti dostatočnej vzduchovej medzery medzi panelom a podkladom nesmú byť panely nikdy upevnené príliš blízko seba – vždy sa uistite, že je medzi nimi dostatočná dilatačná škára, ktorej veľkosť môže byť vypočítaná podľa rozmerov steny zakrytej panelmi.

Laminát MEG sa pri nízkej vlhkosti zmršťuje a pri vysokej rozťahuje. Pre optimálnu montáž by ste vždy mali mať na pamäti, že „pevné“ a „klzné“ body majú iné rozmery otvorov práve s cieľom umožnenia dilatácie. Skrutky musia mať ploché hlavy a nesmú byť zapustené, pretože by potom narušili expanziu materiálu.  

 

Upevňovacie systémy pre odvetrávané fasády

  • „Viditeľné“ upevnenie na alumíniové spodné konštrukcie
  • „Viditeľné“ upevnenie na drevené spodné konštrukcie
  • Neviditeľné upevnenie: delené laty na alumíniové spodné konštrukcie
  • Neviditeľné upevnenie: lepidlo na drevené spodné konštrukcie
  • Neviditeľné upevnenie: lepidlo na alumíniové spodné konštrukcie
 

Všetky detaily týkajúce sa upevňovania panelov nájdete v konkrétnych technických manuáloch (MEG Technical Manual).

 

Vlastnosti HPL exteriérových laminátov MEG

Kolísanie teplôt a relatívna vlhkosť nemajú vplyv na fyzikálne a mechanické vlastnosti MEG. Pred použitím sa odporúča skladovať panely v dobre podloženej a vetranej pozícii, aby im bola umožnená aklimatizácia, ktorá pomáha predísť deformáciám. Najmä kompaktnosť MEG zaručuje optimálnu kombináciu mechanických vlastností ako pevnosť v ohybe a pevnosť v ťahu, odolnosť proti stlačeniu a proti nárazu. Rovnorodosť a vysoká hustota panelov poskytuje vysokú odolnosť proti extrakcii upevňovacích prvkov. Vysoké percento surových materiálov používaných na výrobu laminátov MEG pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 

Balkony a balkonové výplně

Vonkajší HPL laminát MEG je tiež vhodný na obkladanie balkónov a parapetov, detailov určujúcich a doplňujúcich ráz celej architektúry a umožňujúci týmto otvoreným častiam, 

aby mohli byť vo farbách doplňujúcich celkový ráz stavby, alebo aby sa, naopak, stali kontrastnými prvkami

 

Moderní balkonové výplně z exteriérových HPL laminátů

 

Zatienenie a ochrana pred slnkom  

Exteriérový laminát MEG môže byť tiež ozajstným dizajnovým prvkom slúžiacim na zatienenie fasád, ktoré chráni proti slnečnému žiareniu a jej prehriatiu, alebo čiastkovými prvkami zatienenia sú napr. markízy. Expresívny potenciál MEG je zdôraznený výrezmi na mieru, ktoré umožňujú blokovať slnečné svetlo a vytvoriť

podmanivé efekty za pomoci tieňov. Vďaka kompaktnému jadru môže vonkajší laminát MEG využiť ľahkosť súčasných vzorov, alebo, naopak, ozvien orientu v rade Mashrabiya of the Orient. Projekty s exteriérovými laminátmi MEG nie sú nijako limitované a sú preto vhodné na experimentovanie a na nekonečné nápady.

 

 

Vonkajší nábytok a orientačné tabule

Ak potrebujete naozaj kvalitný vonkajší materiál na detské ihriská či vonkajšie herné prvky, tak je exteriérový laminát MEG tou pravou voľbou pre váš projekt. Nielenže odoláva poveternostným podmienkam, ale je tiež stálofarebný, dá sa tvarovo prispôsobiť presne pre vaše potreby alebo sa dá vyrobiť v originálnom dizajne vášho motívu, grafiky či fotografie. Preto je taký výborný na výrobu vonkajších orientačných tabúľ prípadne plotov, plotových dielcov a plotových polí, ktoré vám budú dlho slúžiť a vyzerať ako nové.

 

Ďalšie ukážky z exteriérových realizácií

 

Poučenie GDPR
© 2023 RETA CZ a.s. - všetky práva vyhradené. Webové stránky vytvorila marketingová a reklamná spoločnosť PAREXPO s.r.o.