Aktuálne

Skip Navigation LinksHome > Aktuality

Laminát alebo lamino?

Medzi pojmy laminát a lamino mnoho ľudí nerozlišuje. Rozdiel je pritom úplne zásadné - lamino je jedným z druhov laminátov, vďaka hojnému rozšíreniu druhom najznámejším, ale rozhodne nie najkvalitnejším. Laminát je názvom pre celú skupinu kompozitných materiálov, medzi ktoré okrem náleží iného tiež ...

Lamino dosky sú tvorené drevotrieskou s nalisovaným papierom impregnovaným melamínovou živicou. Materiál pre výrobu lamina je lacný, vďaka tomu možno lamino aj výrobky z neho ponúkať za veľmi nízke ceny. Odvrátenou stranou cenovej dostupnosti je veľmi nízka odolnosť proti mechanickému, tepelnému či chemickému poškodeniu. Lamino je preto vhodné len pre nábytok a interiéry, ktoré sú využívané len príležitostne, alebo (v prípade častého používania) je plánovaná ich častejšia obmena. Inými slovami - pre skrinku na odloženú sezónne obuv je lamino ideálnym riešením. Pre vybavenie kúpeľne, kuchynskú linku alebo dokonca interiér reštaurácie ide o materiál krajne nevhodný, ak nepočítate s tým, že budete všetko vybavenie z lamina za niekoľko málo rokov vymieňať za nové.

HPL představují špičku ve svém oboru. Samo označení  HPL je definováno normou EN 438-I:1991, která zaručuje, že každý materiál označený jako HPL splňuje předepsané vlastnosti - tvrdost a odolnost vůči poškrábání, povrchovému opotřebování, nárazu, chemickým činidlům a ohni. Dlouhá životnost předurčuje HPL pro použití v exponovaných interiérech, např. laboratořích, restauracích a dalších veřejně přístupných prostorech, a rovněž v exteriérech, kde lze vysokotlaké lamináty úspěšně uplatnit díky jejich odolnosti proti vůči povětrnostním vlivům.

Ak sa chcete s kvalitami HPL a CPL zoznámiť, ozvite sa nám, radi Vám ukážeme, ako môžu moderné lamináty poslúžiť aj Vašim potrebám.

 

 

Poučenie GDPR
© 2023 RETA CZ a.s. - všetky práva vyhradené. Webové stránky vytvorila marketingová a reklamná spoločnosť PAREXPO s.r.o.